Helyi értékeink: Katolikus templom

Gyönki katolikus templomGyönkön a katolikusok létszáma a másik két gyülekezetéhez (református és evangélikus) képest elenyésző volt, mely arány a II. világháborút követő ki-és betelepítések során változott meg. Korábban a katolikus hívek Szakadátra jártak át vallásukat gyakorolni.

Az 1900-as évek elején felvetették egy katolikus templom építését. Dr. Éry Márton, Tolna vármegye alispánja a hívek mellé állt, és segített, hogy, ez a reményük megvalósulhasson. 1926-ban épült fel a László Aladár műszaki tanácsos által tervezett, és Dicenty László építész közreműködésével kivitelezett gyönki katolikus templom. 1926. november 11-én gróf Zichy Gyula kalocsai érsek és Virág Ferenc pécsi püspök szentelték fel, Krisztus Király tiszteletére. Mindezt egy fehér márványtáblán is olvashatjuk a templom ajtaján belépve a jobboldali falon.

A kápolna főbb vonalakban a román stílust követi, de finoman emlékeztet a neogót stílusra.

Jelenlegi megkopott külseje eredetileg halvány rózsaszínű, homokszín ornamentumokkal. A templom legutolsó tatarozása alkalmával 1997-ben új tetőt kapott, új csatornákkal, a 20 méter magas torony renoválása és újrafestése megtörtént, új toronykereszt került a tetejére, melyben elhelyezték a templom rövid történetét. A templom tölgyfa kapuján belépve jobbra látható egy vasrács ajtóval védett, kisméretű helység, melyben Szűz Mária kék-fehér köntösbe öltöztetett szobra áll. A templom hajóját díszes vasrács zárja el a belépőtől. A szentélyt egy lépcsőfok magasság választja el a templom hajójától. A szentély előtt jobbra a főfalakból kiugró kis helység, melyben egy nagy szekrény és a gyóntatószék van. Átellenben a szentély bal oldalán van a hasonló nagyságú sekrestye, rajta kijárati ajtóval az udvarra. A kupola hajlatában fent 1 m átmérőjű kerek, színes üvegablak, mely a Szentháromságot ábrázolja, szélén felirattal: Háromságban egy Isten. A szentélyben a templom eredeti oltára helyén jelenleg egy középen kupolás, 2 m magas, nyitott díszes körszekrény áll, benne Jézus Szívét ábrázoló nagyméretű szobor, a templom eredeti titulusát jelképezve. A szobor körszekrényét körülvéve két oldalról szárnyas angyalok láthatók. A szentély közepén vörös márvány asztal az oltár. Mellette szintén vörös márványból evangéliumi felolvasó oszlop áll. A szentéllyel szemközt jobb és baloldalt 6 sor 4-4 személy helyfoglalására alkalmas pad van. A templomot számos kegytárgy díszíti: Szent Antal szobra, Szent Imre herceg szobra, Szent József szobra karján a gyermek Jézussal, Liziői Kis Szent Teréz szobra. Körben a falakon a templom hajójában 40 cm nagyságú képkeretben keresztúti ájtatosságot jelképező képek vannak. A kórus alatt nagyméretű falra függesztett kereszt, rajta Krisztus testével (Szegletes János gyönki fafaragó munkája). A kórusra keskeny csigalépcső vezet, melyen tovább a harangokhoz lehet feljutni. A toronyban két harang lakik: egy kis lélekharang, mely repedt, nem használható jelenleg és egy mintegy 100 kg-os nagyobb harang. A kóruson elektromos szintetizátor két hangszóróval szolgál a kántori kísérethez.

Források:

Dusa Gáspár–Pintérné Kövecses Irén: A gyönki római katolikus templom és plébánia története 2003-ig. (A Tolna Megyei Levéltár felhívására készült pályamunka.)

Gyönk Nagyközség Várossá Nyilvánítási Kezdeményezése. Gyönk, 2009.

Horváth György: Községünk Gyönk. Helytörténeti olvasókönyv. 2001.

Szilágyi Mihály: Gyönk. Száz magyar falu könyvesháza c. sorozat. 2000.

Gyönk Város weboldala

Gyönk címer


Gyönk Város Facebook oldala

Facebook oldalunkon

aktuális információkat, híreket
osztunk meg.
Az oldal regisztráció nélkül is megtekinthető!

Ügyintézés

Hulladékszállítás
  • 2024-04-24

    Kommunális, Szelektív

  • 2024-05-01

    Kommunális

  • 2024-05-08

    Kommunális, Szelektív

  • 2024-05-15

    Kommunális

  • 2024-05-16

    Zöld

  • 2024-05-22

    Kommunális, Szelektív

Magyar Falu Program

Magyar Falu Program - 2019 - Orvosi eszköz beszerzése

Magyar Falu Program - 2019 - Óvodai játszóudvar fejlesztése

Magyar Falu Program - 2019 - Helyi identitástudat erősítése, a Gyönki Művelődési Ház felújításával

Magyar Falu Program - Elhagyott ingatlan közcélra történő megvásárlása - 5.000.000 Ft

Magyar Falu Program - Óvodaépület felújítása - 2020

Magyar Falu Program - Óvodai játszóudvar, közterületi játszóterek fejlesztése - 2022

Magyar Falu Program - Önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok fejlesztése - 2021

Bethlen Gábor Alap

Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk „Találkozások Háza” tetőfelújítása

Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk
„Velünk él a múlt” című fotókönyv előkészítő munkálatai

Támogatói tábla - Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk „Velünk él a múlt” című fotókönyv előkészítő munkálatai

Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk
"Emléknap a gyönki svábok betelepítésének 300. évfordulójára"

Támogatói tábla - Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk "Emléknap a gyönki svábok betelepítésének 300. évfordulójára"

Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk
„A németek idetelepítésének 300. és a német testvérvárosi kapcsolat 30. évfordulója alkalmából szervezett rendezvény támogatása”

Támogatói tábla - „A németek idetelepítésének 300. és a német testvérvárosi kapcsolat 30. évfordulója alkalmából szervezett rendezvény támogatása”

A helyi német közösség hitéletében jelentős szerepet játszó gyönki római katolikus Krisztus Király- templom felújításának támogatása

Támogatói tábla - „A helyi német közösség hitéletében jelentős szerepet játszó gyönki római katolikus Krisztus Király- templom felújításának támogatása”