Helyi értékeink: Művelődési Ház

Művelődési ház

Az értéktárba felvételre javasolt kétszintes épület meghatározó képe településünk központjának, Gyönk legrégebbi épületeinek egyike. Körülbelül az 1870-es években épült vendégfogadónak. Gyönk 1871-ben lett járási székhely. Feltehetően ez is indoka lehetett annak, hogy épüljön egy „nagykocsma”, mely egyúttal vendégfogadó is. Így a járási közigazgatási összejövetelekre vidékről – akkor még szekérrel – érkezők megszállhattak ezen épületben, és a járási funkcióból adódó nagyobb rendezvények megvalósításának is tere lehetett a nagykocsma ívója, bálterme.

A XIX. sz. második felében az építészet hatalmas fejlődésnek indult Magyarországon. A városépítészetben kimagasló eredmények születtek, a nagyvárosok döntő képét az eklektika határozta meg. A haladó szellemű vidéki földesurak is próbáltak megfelelni a kor kihívásának, készülő új épületeiket az új stílus jegyében tervezték. Az eklektika jegyei fedezhetők fel a gyönki egykori Nagykocsma épületén is: homlokzatképzésében a szintek rangsorolásán alapuló, a plasztika fokozásával a középtengelyt kiemelő megformálási elvet követte a tervező.

muvhaz1

Korabeli képeslapokon jól látható az épület két szintjét elhatároló vízszintes díszítőelem, a középrészt kiemelő emeleti öt boltíves ablak. A földszinten a középső öt ablak mellett mindkét oldalon nagyméretű bejárati ajtó nyílik, melytől öt lépcső vezet az utcaszintre, a járdára. A két szintet elválasztó kiemelkedő párkány alatti falsíkon nagy betűkkel fölírat: vendégfogadó. Az ablakok pontosan egymás fölött helyezkednek el a két szinten. Az emeleti ablakokat plasztikus díszítés veszi körül. Az utcafronti főhomlokzaton függőleges tagolások is megjelennek. Az épület szélén valamint az emeleti középső ablakok mellett görög oszlopokat idéző, a fal síkjából kiemelkedő díszítés látható. A földszinten szintén az épület szélén és a középső ablakok között a falsíkból kiemelkedő, vízszintesen tagolt, függőleges díszítőelemek láthatók. Az épületen látható valamennyi díszítőelem a vakolat anyagából készült, nemes anyagot (márvány, faragott kő és egyéb) nem alkalmaztak az építők. Az egész épült alatt, az eredeti funkciójához tartozó borospince van. A pincébe közvetlenül az udvarról vezet lejárat. A pincét jelenleg nem használják. Felújítására és újbóli hasznosítására különféle elképzelések születtek már.

Az épület belső terei nagyrészt megőrizték eredeti állapotukat. A fő falak és a fő belső tagoltság megmaradt. Az épület későbbi funkcióihoz igazodva a földszinten is és az emeleten is néhány új közfalat építettek be, megosztva ezzel pár termet. Egy helyen pedig a földszinten kivették a közfalat, egybenyitva ezzel a megszüntetett bal oldali bejárathoz tartozó folyosórészt a mellette lévő teremmel. A pincéből az épület alsó folyosójára vezető feljárat végét lefalazták és ott alakítottak ki egy apró mellékhelységet a legutóbbi, 1979-ben történt átalakítás során.

Az épület külseje mindvégig megőrizte eredeti formáját, díszítéseit. Az utcára néző fő homlokzaton a bal oldali utcai bejárat lett megszüntetve, helyére ablak került.

Az ezzel ellentétes udvari fronton is történt csekély változtatás: a földszinti, jobb oldalon lévő két ablakot megszüntették. Itt egy földszintes kis toldalékot is kapott az épület. A nyitott alsó folyosót beüvegezték, az udvarra kijárást ajtó biztosítja. A két oldalsó fal homlokzatán nem történt változtatás.

muvhaz2

Az épület egy 1978-ban végzett statikai vizsgálat megállapításai szerint komoly alapra épült, statikailag még újabb évtizedeken át állhat biztonsággal jelenlegi helyén.

Az épület 1946-ig megőrizte eredeti funkcióját és nagykocsmaként működött. Ezt követően a NÉKOSZ működött itt, 1948-tól az általános iskolának adott helyet, majd 1980-tól a művelődési ház és könyvtár tevékenységeinek helyszíne.

Gyönk helyi építési szabályzata szerint helyi építészeti értékként helyi egyedi védelem alatt áll.

Források:

Gyönk nagyközség várossá nyilvánítási kezdeményezése. Gyönk 2009

Marcsa Dávid: Pillantás a múltba. Gyönki képeslapok 1898- 1950

Gyönk Város weboldala

Gyönk címer


Gyönk Város Facebook oldala

Facebook oldalunkon

aktuális információkat, híreket
osztunk meg.
Az oldal regisztráció nélkül is megtekinthető!

Ügyintézés

Hulladékszállítás
  • 2024-05-01

    Kommunális

  • 2024-05-08

    Kommunális, Szelektív

  • 2024-05-15

    Kommunális

  • 2024-05-16

    Zöld

  • 2024-05-22

    Kommunális, Szelektív

Magyar Falu Program

Magyar Falu Program - 2019 - Orvosi eszköz beszerzése

Magyar Falu Program - 2019 - Óvodai játszóudvar fejlesztése

Magyar Falu Program - 2019 - Helyi identitástudat erősítése, a Gyönki Művelődési Ház felújításával

Magyar Falu Program - Elhagyott ingatlan közcélra történő megvásárlása - 5.000.000 Ft

Magyar Falu Program - Óvodaépület felújítása - 2020

Magyar Falu Program - Óvodai játszóudvar, közterületi játszóterek fejlesztése - 2022

Magyar Falu Program - Önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok fejlesztése - 2021

Bethlen Gábor Alap

Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk „Találkozások Háza” tetőfelújítása

Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk
„Velünk él a múlt” című fotókönyv előkészítő munkálatai

Támogatói tábla - Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk „Velünk él a múlt” című fotókönyv előkészítő munkálatai

Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk
"Emléknap a gyönki svábok betelepítésének 300. évfordulójára"

Támogatói tábla - Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk "Emléknap a gyönki svábok betelepítésének 300. évfordulójára"

Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk
„A németek idetelepítésének 300. és a német testvérvárosi kapcsolat 30. évfordulója alkalmából szervezett rendezvény támogatása”

Támogatói tábla - „A németek idetelepítésének 300. és a német testvérvárosi kapcsolat 30. évfordulója alkalmából szervezett rendezvény támogatása”

A helyi német közösség hitéletében jelentős szerepet játszó gyönki római katolikus Krisztus Király- templom felújításának támogatása

Támogatói tábla - „A helyi német közösség hitéletében jelentős szerepet játszó gyönki római katolikus Krisztus Király- templom felújításának támogatása”