Helyi értékeink: Német nyelvoktatás Gyönkön

Gyönk a tolnai-dombság, illetve a Hegyhát völgyeiben fekvő település, ahová már az 1700-as években települtek németek evangélikusok és reformátusok, mely letelepedés megindította a falu újraéledését, felvirágzását. Ez a népcsoport sajátos kultúrával – nyelvi, szellemi, tárgyi –rendelkezett, mely az 1948-as kitelepítésig meghatározó volt a falu életében. A történelmi viszontagságok után a még itt maradt idősek, családok, a kapcsolatot tartó külföldre menekítettek, akik kötődtek az óhazához, a településhez, újra felélesztették az értékeket, amelyek megőrzését, ápolását, valamint identitásuk megőrzését kötelességüknek érezték.

A nemzetiségi családokban bekövetkezett nagymértékű „nyelvvesztés”, az anyanyelvi légkört biztosító hatások átalakulása, a tájnyelv ismeretének visszaszorulása következtében a nemzetiségi családokban széttört az anyanyelvbe való belenevelődés formája. A családon belül a magyar nyelv dominanciája került előtérbe. Ennek következtében szinte csak az intézményes nevelés keretein belül volt megvalósítható a német nemzetiség nyelvének ápolása, egyéb kulturális kincseinek megismertetése, őrzése, továbbadása. Ezt felismerve indult meg Gyönkön is a német nyelv oktatása:

  • az általános iskolában 1957- ben, amikor elsősorban a nyelvoktatás volt a feladat. Ide azok a tanulók jártak, akiknek a szülei ezt gyermeküknek igényelték – még élt az emberekben a történelem okozta félelem! Később az oktatási törvény, az irányelvek, a NAT, a felsőfokú képzés lehetővé tették a nyelvoktatást nemzetiségi tartalommal is kiegészíteni.
  • az óvodában 1974-ben kezdték a nemzetiségi óvodai nevelést, majd az irányelvek szerint a kétnyelvű óvodai nevelést. Az egyre növekvő igények következtében ráléptek arra a kényszerpályára, amely a nyelvápolásról, a nyelv fejlesztéséről, a nyelv tanítását és gyakorlását az alapoktól való indítással kívánta megvalósítani.

1977/78/79-ben folyt az az országos óvodai un. „egynyelvű” kísérlet, melyben a gyönki óvoda, 2 Baranya megyei óvodával együtt vett részt. A gyermekek heti négy napon át beszédkészségük kialakításának és fejlesztésének szempontjából lényeges nyelvi közegben éltek. Az óvónők tudatos nyelvhasználata révén lényegesen könnyebb volt a gyermekek beszédfejlesztésének folyamatát befolyásolni. Mindezt segítette a gyermekek nyitottsága, fogékonysága, nagyfokú érdeklődése és taníthatósága.

A család pozitív indíttatása, az óvodai nyelvi nevelés iránt megnőtt igény nyomán világossá vált, hogy a család szinte egyedülállóan az intézményes nevelésben, oktatásban – óvodától kezdődően – látja a két nyelv egyidejű tanításának lehetőségét.

Az óvodai sikert követően a településen fokozatosan újult meg, folytatódott az általános iskolai, majd a gimnáziumi nemzetiségi és kétnyelvű nevelés, oktatás minden igénylő számára.

Elmondható, hogy 3 éves kortól 18 éves korig – egyedülálló településként – Gyönkön a mai napig eredményes és folyamatos a német nemzetiségi nyelvi nevelés, oktatás, mely egyre inkább kibővült a német nemzetiség szellemi és tárgyi kultúrájának megismerésével, ápolásával, átadásával, valamint a feladatban közös felelősséget érző partnerek együttműködésében.

Források:

Intézményi dokumentumok

Gyönk Város weboldala

Gyönk címer


Gyönk Város Facebook oldala

Facebook oldalunkon

aktuális információkat, híreket
osztunk meg.
Az oldal regisztráció nélkül is megtekinthető!

Ügyintézés

Hulladékszállítás
  • 2024-05-01

    Kommunális

  • 2024-05-08

    Kommunális, Szelektív

  • 2024-05-15

    Kommunális

  • 2024-05-16

    Zöld

  • 2024-05-22

    Kommunális, Szelektív

Magyar Falu Program

Magyar Falu Program - 2019 - Orvosi eszköz beszerzése

Magyar Falu Program - 2019 - Óvodai játszóudvar fejlesztése

Magyar Falu Program - 2019 - Helyi identitástudat erősítése, a Gyönki Művelődési Ház felújításával

Magyar Falu Program - Elhagyott ingatlan közcélra történő megvásárlása - 5.000.000 Ft

Magyar Falu Program - Óvodaépület felújítása - 2020

Magyar Falu Program - Óvodai játszóudvar, közterületi játszóterek fejlesztése - 2022

Magyar Falu Program - Önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok fejlesztése - 2021

Bethlen Gábor Alap

Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk „Találkozások Háza” tetőfelújítása

Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk
„Velünk él a múlt” című fotókönyv előkészítő munkálatai

Támogatói tábla - Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk „Velünk él a múlt” című fotókönyv előkészítő munkálatai

Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk
"Emléknap a gyönki svábok betelepítésének 300. évfordulójára"

Támogatói tábla - Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk "Emléknap a gyönki svábok betelepítésének 300. évfordulójára"

Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk
„A németek idetelepítésének 300. és a német testvérvárosi kapcsolat 30. évfordulója alkalmából szervezett rendezvény támogatása”

Támogatói tábla - „A németek idetelepítésének 300. és a német testvérvárosi kapcsolat 30. évfordulója alkalmából szervezett rendezvény támogatása”

A helyi német közösség hitéletében jelentős szerepet játszó gyönki római katolikus Krisztus Király- templom felújításának támogatása

Támogatói tábla - „A helyi német közösség hitéletében jelentős szerepet játszó gyönki római katolikus Krisztus Király- templom felújításának támogatása”