Néhány gondolat a településkép védelméről…

A korábbi talán egyértelműbbnek mondható szabályozást követően az építési ügyekben 2018. januárjától újabb változás következett be, melynek immár túl vagyunk az első gyakorló évén és mondhatni van még bőven mit tanulnunk.

Korábban a Helyi Építési Szabályzat rendelkezett arról, hogy mit lehet, és mit nem lehet. A településkép védelemről szóló törvény (2016. évi LXXIV. törvény) új fordulatot és ezzel egy teljesen új szemléletet hozott az építési ügyekbe.

Az elmúlt évek gyakorlata, hogy sok építés kikerült az engedélyköteles körből, de az új szabályozással ezen építések tekintetében is kötelezettségek keletkeztek, melyeknek meg kell felelni. Ilyen kérdéskör például az épületek felújítása a manapság nagyon is időszerű homlokzatszigetelés, nyílászárócsere, tetőfedés cseréje, mely ugyan nem építési engedélyhez kötött tevékenység, de a településkép védelem kapcsán szabályok vonatkoznak rá és bizony kötelezettségekkel is járhat.

A szabályozás két részre szakadt nem csak a rendeleteket tekintve, de az elbírálást és az eljárást tekintve is.

A korábbi rendszerrel azonosan Gyönk Város Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2005 (V.11.) önkormányzati rendelete A Helyi Építési Szabályzatról rendelkezik az alábbi három kérdéskörben:

  • Hol lehet építeni: E tekintetben a rendelet beépítésre szánt és beépítésre nem szánt területekre osztja a település teljes közigazgatási területét, ezeken belül övezeteket határoz meg és minden egyes övezetben meghatározza, hogy az adott területen lehet-e építeni.
  • Mit lehet építeni: A rendelet az adott építési övezetekre előírást tartalmaz, hogy milyen funkciójú épületek helyezhetők el, azon a területen.
  • Mekkorát lehet építeni: A rendelet minden egyes építés övezetben meghatározza, hogy:
    • mekkora lehet a telek legkisebb mérete (alapterülete, szélessége és mélysége/hossza)
    • a telek mekkora területét lehet beépíteni (beépítési százalék),
    • az egyes épületek milyen magasak lehetnek (építménymagasság)
    • az épületeket a telken belül hol kell elhelyezni (oldalhatáron vagy szabadon állóan, esetleg ikresen csatlakozóan)
    • a telek mekkora részét kell zöldfelületként megtartani (zöldfelületi arány)

Ezen kérdéskörökben az első fokon eljáró építésügyi hatóságnál (jelenleg: Tamási Közös Önkormányzati Hivatal Jegyzője) kell építési engedély iránti kérelmet előterjeszteni, illetve esetlegesen igazolást kérni az engedély nélkül építhetőségről. Az építési engedélyt elektronikus úton az ÉTDR rendszeren keresztül kell benyújtani, melyben a megbízott tervező bizonyára mindenkinek segítséget fog nyújtani. Az építési munkát az engedélyezési eljárást, illetve az építési engedély megszerzését követően az építésfelügyeleti hatóság ellenőrzi (jelenleg: Tolna Megyei Kormányhivatal Dombóvári Járási Hivatala Építésügyi Osztálya).

Új elem a szabályozásban Gyönk Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2018 (XI.5.) önkormányzati rendelete Gyönk Város településkép védelméről, mely rendeletet törvényi felhatalmazás alapján a Településképi Arculati Kézikönyv szakmai alapjain alkotta meg a testület.

A korábban a Helyi Építési Szabályzatban szereplő kérdéskörben, a korábbi szabályokat részben átvéve, módosítva, illetve új szabályelemekkel kiegészítve ebben a rendeletben kapunk útmutatást a hogyan, mi módon lehet építkezni kérdésre:

  • az épület homlokzatain milyen anyagokat és színeket használhatunk
  • az épület tetőformája, tetőhajlásszöge milyen lehet, azon milyen színű és anyagú tetőfedést alkalmazhatunk
  • hol és milyen módon bővíthetjük a meglévő épületeinket
  • hol és milyen módon építhetünk garázst, vagy egyéb melléképületeket
  • milyen lehet az utcai kerítés megjelenése, anyaghasználata, színe
  • stb.

Ezen kérdéskörben Gyönk Város polgármesterénél, illetve nálam a Gyönki Közös Önkormányzati Hivatal főépítészénél lehet szakmai konzultációt kezdeményezni, illetve a bejelentési és véleményezési eljárásokat is lefolytatni, valamint az ellenőrzést is mi végezzük.

Sok esetben ezen eljárásoknak meg kell előzniük az engedélyezési eljárásokat, de az egyes nem építési engedélyköteles építések esetében is kötelező jellegűen le kell folytatni a szakmai konzultációt, vagy a bejelentést. Javaslom a szakmai konzultációra, ha van már kiválasztott tervező, akkor vele együtt érkezzenek, esetleg bízzák rá az egyeztetést.

Fontos megjegyezni, hogy ebben a kérdéskörben a szabálytalan építések esetében településkép-védelmi kötelezési eljárás is lefolytatható és akár településkép-védelmi bírság is kiszabható, persze a rendeletnek nem célja a bírságolás, az csak egy eszköz az előírások érvényesítésére.

Javaslom, hogy az építési munkákat megelőzően – legyen az akár új építés, bővítés vagy felújítás – éljenek a konzultáció lehetőségével, melyet ingyenesen biztosítunk. A konzultációról minden esetben jegyzőkönyv is készül, mely tartalmazza a kötelező előírásokat. Az előzetes konzultációval megelőzhetők a felesleges újratervezési munkák – melyek akár komoly költséggel is járhatnak –, illetve a későbbi kötelezési eljárások is elkerülhetők, hiszen a jegyzőkönyvben szereplő adatok mind Önöket, mind minket kötnek.

Bízom benne, hogy ezzel az útmutatóval segítettem minden építkezni szándékozónak és rövidesen találkozunk a szakmai konzultációkon.

Witzl Zsolt
főépítész
+36 30 2478768
ügyfélfogadás: minden páratlan hét kedd 9:00-12:00

2019.11.05.

Gyönk Város weboldala

Gyönk címer


Gyönk Város Facebook oldala

Facebook oldalunkon

aktuális információkat, híreket
osztunk meg.
Az oldal regisztráció nélkül is megtekinthető!

Ügyintézés

Hulladékszállítás
  • 2024-05-01

    Kommunális

  • 2024-05-08

    Kommunális, Szelektív

  • 2024-05-15

    Kommunális

  • 2024-05-16

    Zöld

  • 2024-05-22

    Kommunális, Szelektív

Magyar Falu Program

Magyar Falu Program - 2019 - Orvosi eszköz beszerzése

Magyar Falu Program - 2019 - Óvodai játszóudvar fejlesztése

Magyar Falu Program - 2019 - Helyi identitástudat erősítése, a Gyönki Művelődési Ház felújításával

Magyar Falu Program - Elhagyott ingatlan közcélra történő megvásárlása - 5.000.000 Ft

Magyar Falu Program - Óvodaépület felújítása - 2020

Magyar Falu Program - Óvodai játszóudvar, közterületi játszóterek fejlesztése - 2022

Magyar Falu Program - Önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok fejlesztése - 2021

Bethlen Gábor Alap

Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk „Találkozások Háza” tetőfelújítása

Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk
„Velünk él a múlt” című fotókönyv előkészítő munkálatai

Támogatói tábla - Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk „Velünk él a múlt” című fotókönyv előkészítő munkálatai

Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk
"Emléknap a gyönki svábok betelepítésének 300. évfordulójára"

Támogatói tábla - Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk "Emléknap a gyönki svábok betelepítésének 300. évfordulójára"

Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyönk
„A németek idetelepítésének 300. és a német testvérvárosi kapcsolat 30. évfordulója alkalmából szervezett rendezvény támogatása”

Támogatói tábla - „A németek idetelepítésének 300. és a német testvérvárosi kapcsolat 30. évfordulója alkalmából szervezett rendezvény támogatása”

A helyi német közösség hitéletében jelentős szerepet játszó gyönki római katolikus Krisztus Király- templom felújításának támogatása

Támogatói tábla - „A helyi német közösség hitéletében jelentős szerepet játszó gyönki római katolikus Krisztus Király- templom felújításának támogatása”